Ponudba / Lokalno
Šebreljski želodec
V preteklosti naj bi s to vrhunsko kulinarično kreacijo zalagali gurmane na Tržaškem in Goriškem, danes pa je šebreljski želodec obvezna »postaja« vsakega, ki da kaj na uživanje svojih brbončic. Ustni viri pravijo, da izdelovanje tega izdelka sega več kot 200 let nazaj, ko so z njim zalagali gurmane na Goriškem in Tržaškem. Danes je šebreljski želodec prepoznaven po svoji specifični ovalni obliki ter senzoričnih in gastronomskih lastnostih. Že leta sodi med zaščitene slovenske proizvode z geografsko označbo, pečat pa mu je priznala tudi evropska komisija. Njegova posebnost je v sestavi kakovostnega svinjskega mesa, majhnega deleža slanine in začimb, svoje pa dodajo tudi tukajšnjo posebni podnebni pogoji za sušenje in zorenje.
Sir Očanc v darilni embalaži
Že poldrugo desetletje na družinski kmetiji, ki leži na nadmorski višini od 850 m do 1.050 m, na naraven in ekološki način pridelujejo domače mlečne izdelke. V lastni proizvodnji, po tradicionalnih postopkih, brez konzervansov in kemičnih preparatov, sveže mleko spreminjajo v široko paleto mlečnih izdelkov. Njihovi mlečni izdelki so narejeni iz nepasteriziranega mleka, kar je osnovna razlika od industrijskih izdelkov. Po švicarskem zgledu živino poleti pasejo, pozimi pa jo krmijo izključno s senom. To jim omogoča tudi boljšo kakovost produktov, ki jo dokazujejo s številnimi priznanji za kakovost. Po predhodnem naročilu vam z veseljem pripravijo tudi ogled kmetije in degustacijo njihovih izdelkov.
Čebelarstvo Lapanja
Le kdo ne pozna pridelkov iz čebeljega panja? Že stoletja si sladimo življenje s čebeljim zlatom. Kot zanimivost naj omenimo, da Kranjske sivke v Orehku rade nabirajo medičino z listov in vejic javorja, smreke in hoje. Z njihovo pomočjo v čebelarstvu Lapanja nastaja odličen gozdni med. Čebelarstvo Lapanja je za svoje izdelke prejelo številna priznanja in nagrade. Na mednarodnem ocenjevanju medu v Semiču so prejeli zlata priznanja za gozdni in lipov med, na državnem ocenjevanju v Naklem in v Ilirski Bistrici zlato priznanje za lipov med.
Čebelarstvo Cvetka Bevk
Le kdo ne pozna pridelkov iz čebeljega panja? Že stoletja si sladimo življenje s čebeljim zlatom. Kot zanimivost naj omenimo, da Kranjske sivke v Orehku rade nabirajo medičino z listov in vejic javorja, smreke in hoje. Z njihovo pomočjo v čebelarstvu Lapanja nastaja odličen gozdni med. Čebelarstvo Lapanja je za svoje izdelke prejelo številna priznanja in nagrade. Na mednarodnem ocenjevanju medu v Semiču so prejeli zlata priznanja za gozdni in lipov med, na državnem ocenjevanju v Naklem in v Ilirski Bistrici zlato priznanje za lipov med.
Pivo Zajc
Pivovarna ZAJC 1725, katere lastnik je Jože Podobnik, se nahaja v osrčju Arheološkega parka Divje babe, v vasici Reka. Poslanstvo pivovarne je varjenje kvalitetnih kraft piv ter osveščanje uporabnikov o odgovornem in varnem uživanju piva. V tem trenutku ponudba obsega 15 različnih stilov piva, katerim pa se sezonsko pridružujejo vedno novi stili. Za varjenje piva uporabljajo dobro vodo iz lastnega zajetja, kvalitetne surovine in izključno slovenski hmelj, kar je tudi njihovo posebnost v slovenskem prostoru. So prejemniki certifikata IDRIJA IZBRANO, že tretje leto zapored pa so prejeli tudi priznanje gospodarske zbornice Slovenije in hmeljarskega inštituta iz Žalca za Pivo odlične kakovosti.
NA ZAJCA!
Unikatno leseno pisalo
Simon Eržen ustvarja unikatne izdelke iz lesa pod blagovno znamko Simon design. Med edinstvene izdelke sodi leseno pisalo, izdelano iz lesa bukve, ki je rasla v Partizanski bolnici Franja. V sodelovanju z Mestnim muzejem Idrija je zasnoval unikatno pisalo kot spomin in opomin na vojni čas, v katerem je delovala skrita bolnica. Vsako pisalo je v ovitku.
Poltrdi sir
Kmetija Pri Bašlju v Jaznah leži na obronkih reke Idrijce na nadmorski višini 650 m. Na kmetiji, kjer obdelujejo 24 ha travnih in pašnih površin, iz surovega kravjega mleka po tehnologiji sira Tolminca izdelujejo poltrdi sir. Zanj so na Ptuju na ocenjevanju “Dobrote slovenskih kmetij” leta 2016 prejeli zlato priznanje. V ponudbi imajo tudi sir z dodatki: z orehi, drobnjakom, zelenim poprom, sladko papriko (zeleno ali rdečo).
Ajdov kruh z orehi
Štefka Kejžar iz kmetije Košenija v Gorenjih Novakih vsak konec tedna speče tudi peko ajdovega kruha z orehi. Njegova značilnost je, da ostane dolgo svež. Stranke, ki po njem redno posegajo, pravijo, da je tako dober, da ga lahko jedo tudi brez vsakršnega dodatka. Kot zanimivost: za ajdov kruh mora biti krušna peč še toplejša kot pri peki drugih vrst kruha, zato se ta na kmetiji Košenija peče kot zadnja peka.
Zaboj jabolk
Kmetija v Gradiš je družinska kmetija, ki se s sadjarstvom ukvarja od leta 1994. Poleg intenzivnega nasada jabolk sort: Gala, Elstar, Zlati delišes, Idared in Jonagold imajo tudi sorte jabolk: Kanada, Kosmačka, Kardinal, Carjevič in Bobovec. Kupite lahko jabolka sort: Gala, Elstar, Zlati delišes, Idared, ki so pridelana v sadovnjakih pod Poreznom, v vasi Trebenče. Odlikujejo se po sočnosti in obarvanosti. Poleg jabolk boste lahko pri njih kupili še drugo sadje, kot tudi zelenjavo in domača jajca.
Ročno izdelane lesene žlice
Pod imenom osebne znamke Lesnik wood craft nastajajo različni izdelki iz lesa izpod rok Bora Lebana. Zgodba se je pričela z oblikovanjem lesenih žlic, pri katerem uporablja samo ročno orodje. Ob raziskovanju novih oblik v lesu so postopno nastajali tudi drugi izdelki. Poleg žlic in nekaj ostalega lesenega kuhinjskega pribora izdeluje tudi lesene deske, gumbe, obeske, stojala za svinčnike, flavte.
Ročno pletene nogavice iz naravne ovčje volne
Nogavice so ročno pletene iz naravne ovčje volne cerkljanskih ovčerejcev. Barvni dodatki nogavic so obarvani z naravnimi barvili, kot so orehi in seneni drobir. Nogavice z usnjenim podplatom imajo Certifikat Obrtne zbornice Slovenije Art&Craft Slovenija. Ustvarja jih Jožefa Peternel iz Gorenjih Novakov, ki ohranja tradicionalno pletilsko znanje.
Lesena posoda
Naj si bo hruška, jablana, češnja ali oreh … Iz lesa, ki raste na Cerkljanskem, nastajajo izdelki rokodelskega strugarstva. Za Antona je les izjemno gradivo za ustvarjanje lesenih posod, igrač (motivi: zajec, veverica, ovca, krava, konj, račka, pes, hruška, jabolko, smreka) in drugih uporabnih predmetov. Lesene stružene posode so izdelane iz različnih vrst lesa. Odlikuje jih gladka in odporna površina, prijetna na otip in za oko. Iz enega kosa lesa, zaščitene z naravnimi olji in voskom nastajajo lične posode, ki so za ljubitelje lepega lahko pravo darilo.