Cerkno obudilo spomin na partizansko smučarsko tekmovanje leta 1945 – odprtje razstave in tematske poti

cerkno-obudilo-spomin

V petek, 11. aprila, se je v Cerknem odprla panojska razstava »Partizanske smučarske tekme« ter spominska tematska pot »Pot partizanskih smučin«. Dogodek je bil del obeleževanja 80. obletnice partizanskega smučarskega tekmovanja, ki je januarja 1945 v osvobojenem Cerknem kljubovalo vojni in ustvarilo enega najmočnejših simbolov slovenskega upora.

V kulturnem programu je nastopilo Društvo godbenikov Cerkno, prireditelji pa smo ob tej priložnosti predstavili tudi dve novi zgibanki, namenjeni razstavi in poti.

Razstava, ki nosi duh časa

Panojska razstava, ki jo je pripravil Mestni muzej Idrija, pripoveduje zgodbo o dogodku brez primere v okupirani Evropi – o dvodnevnem tekmovanju v patruljnih tekih, veleslalomu in smučarskih skokih, ki je potekalo sredi vojne zime. Na desetih panojih obiskovalci spoznajo organizacijski pogum, pomen smučarske delavnice v Cerknem in izjemno osebnost Rudija Finžgarja, planiškega skakalca in vizionarja, ki je pozneje soustanovil podjetje Elan.

Razstava, ki je postavljena na prostem, bo v Cerknem na ogled do 25. maja 2025, nato pa bo kot potujoča razstava gostovala tudi drugod po Sloveniji.

Pot, ki vodi po sledeh poguma

Ob razstavi je bila slovesno odprta tudi spominska pot Pot partizanskih smučin, dolga 3,7 kilometra, ki delno sledi izvirni trasi nekdanjega patruljnega teka. Ob poti pohodnike spremljajo informativne table s fotografijami in podatki iz leta 1945, ki v naravnem okolju ustvarjajo živo povezavo s preteklostjo. Pot je primerna za vse generacije, od zgodovinskih navdušencev do rekreativcev.

V nedeljo, 13. aprila, se je po poti odvijal tudi organiziran spominski pohod, na katerem so pohodniki pot nadaljevali še do cerkve sv. Jošta v Trebenčah  in ob zgodovinskih točkah simbolno stopili v smučine nekdanjih borcev.

Več kot zgodovina – zgodba o vztrajnosti in upanju

Partizanske smučine Cerkno ’45 ostajajo živa pripoved o neuklonljivosti, sodelovanju in domoljubju. Od leta 1975 se na Cerkljanskem zvrstijo spominske tekme, ki ohranjajo vrednote tistega časa in povezujejo različne generacije – od borcev NOB do veteranov vojne za Slovenijo, mladih športnikov, domačinov in obiskovalcev z vseh koncev.